Budkování

Budkovani17 Na sobotu 9. září připravujeme na hradě Orlíku nad Humpolcem akci nazvanou Budkování. O co půjde? Z připravených dílů, které pro nás připravuje chráněná dílna FOKUS Vysočina v Pelhřimově, si budete moct od 10,00 do 16,00 hodin udělat budku pro sýkorky. Díky podpoře, kterou se nám podařilo na tuto akci získat, si budete moct jednu budku odnést zdarma za podmínky stlučení jedné další budky, kterou použijeme na podporu pěvců v okolních lesích.Pořádáme ve spolupráci se společností Castrum o.p.s. za podpory Města Humpolec

Akce se účastnilo cca 50 lidí a bylo stlučeno 36 budek pro sýkorky.

Den pro kapli sv. Anny

"Na malém vršíčku kostelík stojí, obklopen lesy a lány polí. Z vršíčku tam výhled byl ke královskému městu, dnes těžko nacházíš k němu cestu. Dávno již dozněl hlas jeho zvonu, vzpomínky zanechal při všem tom shonu. Kdysi pouť památná k Anně tu byla, léta zapomnění dávno vše skryla. Poutníci z okolí znali sem cestu, na duši bohatší vraceli se k městu. Zákony přírody vítězství zde slaví, jen hrstka nadšenců v cestu se jim staví. Na místo střechy jen stín stromů ho kryje, čeká tak pokorně na příznivější chvíle.“ Básničkou od pana Josefa Bartošky bych vás chtěl pozvat na další Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova, kterým chceme připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany. Letos se uskuteční v neděli 30. července od 14,00 hodin a můžete se těšit na Manžele Radovi a duchovní slovo. Loutková pohádka letos nebude, protože se nám nepodařilo sehnat peníze na honorář.

Kromě divadla, které se nemohlo uskutečnit díky nedostatku finančních prostředků, neproběhl v letošním roce ani koncert, protože muzikantům znemožnila účast nemoc. Setkání se uskutečnilo tedy jen v komorním duchu.

Křemešnické pověsti

Vydejte se na podvečerní procházku po poutním místě Křemešník u Pelhřimova s vyprávěním místních pověsti. Začínáme ve čtvrtek 27. července v 18:30 hodin u poutního kostela.

Bylo nás do tuctu.

Přednáška Ptačí svět

Na návštěvu do ptačího světa se můžete vydat prostřednictvím přednášky s promítáním v rámci Muzejní noci v Humpolci 20. května 2017 od 19,00 hodin v pobočce muzea na Dolnám náměstí.

Přednášku si přišlo poslechnout cca 20 návštěvníků.

Soví noc na Křemešníku

Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční v sobotu 4. března 2017. V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají.

Výstava Přírodní záležitosti

  Výstava Přírodní záležitosti, kterou můžete od 1. do 26. února 2017 navštívit v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci, vám ukáže tři místa pohledem přírodních záležitostí. Prvním místem je náš domov. Na třech panelech věnovaných tematicky jednotlivým místnostem (kuchyni, koupelně a dětskému pokoji) naleznou návštěvníci například tipy, jak šetřit vodou, kterak omezit a také správně třídit odpady, které hračky jsou nejen šetrné k přírodě, ale i ke zdraví dětí. Dozví se také, co je to vermikompostér, jak poznat vajíčka od „spokojených slepic“ a mnoho dalšího. Druhým místem je zahrada, ale ne obyčejná, ale přírodní. V této zahradě se nepoužívá chemie, hospodaří se tak, aby byla přívětivá nejen pro člověka, ale i pro rostliny a živočichy. To, co se na takové zahradě vypěstuje, neodpovídá vždy normám na krásu a velikost ovoce a zeleniny, zato si můžete být jisti kvalitou. Třetím místem je krajina, se kterou se můžete seznámit prostřednictvím mokřadních luk jako protipólu intenzivně obhospodařovaným polím. Výstavu připravilo Občanské sdružení Zelené srdce ve spolupráci se sdružením Krajina a společností Chaloupky o.p.s.


Menu


int(6)

Krátké zprávy

Výstava Křížek v polích 1.9.2021

Jsou památky velké a jsou památky malé. V něčem jsou ale jejich osudy podobné. Prostřednictvím výstavy fotografií "Křížek v polích" se můžete o víkendu 4.-5. září seznámit na nádvoří velké památky s osudy malých památek. Dozvíte se proč se drobné památky stavěly, proč jich bylo mnoho zničeno a proč má smysl je obnovovat a patří do krajiny. Vlastně i v tom je podobný jejich osud s hradem Orlíkem. Také byl zapomenut a postupně se obnovuje. Na hrad Orlík vás zve nejen na výstavu sdružení Zelené srdce a společnost Castrum.

Den pro kapli sv. Anny 26.7.2021

Anna_2 Vzhledem k situaci proběhnul letošní den pro kapli v komorní atmosféře, ale i tak se vydařil.

Dřevo na studánky 26.7.2021

Drevo Sice to tak zatím nevypadá, ale tohle jsou střechy. lavičky a informační sloupky pro osm studánek. Na jejich obnově spolupracujeme s Arcibiskupskými lesy. 

Zelené srdce pod střechou 14.6.2021

Stanek3

StanekZelené srdce se usmívá, protože už na něj nebude při akcích pršet (a na nás také ne). Dnes dorazil krásný nový zelený stánek. Děkujeme všem dárcům a Nadačnímu fondu pro Pelhřimovsko za podporu, díky které je Zelené srdce pod střechou.

« Novější | Starší »

Toplist