výstava Pomáháme přírodě

Jak na to, chceme-li jednoduše chránit přírodu kolem nás, napoví nová výstava z dílny Občanského sdružení Zelené srdce: „Pomáháme přírodě. Kde? No, přece doma!“

Šest panelů s atraktivními fotografiemi a doprovodnými kresbami Antonína Urbánka přináší přehlednou formou ztvárněné rady a návody, jak může každý z nás pomáhat přírodě přímo u sebe doma či na zahradě.

„Na třech panelech věnovaných tematicky jednotlivým místnostem (kuchyni, koupelně a dětskému pokoji) naleznou návštěvníci například tipy, jak šetřit vodou, kterak omezit a také správně třídit odpady, které hračky jsou nejen šetrné k přírodě, ale i ke zdraví dětí. Dozví se také, co je to vermikompostér, jak poznat vajíčka od „spokojených slepic“ a mnoho dalšího. Čtvrtý panel pak přináší základní informace o tom, co si představit pod pojmem přírodní zahrada, jak ubytovat užitečné pomocníky ze zvířecí říše, nebo s čím nám mohou pomoci kachny indičtí běžci,“ přibližuje nejnovější počin sdružení jedna z autorek, Petra Mottlová.

„Naším cílem bylo ukázat jednoduchou a širokému spektru návštěvníků srozumitelnou formou alespoň něco z toho, co lze relativně jednoduše ovlivnit přímo u sebe doma. Celá výstava se tak nese v pozitivním duchu „jak na to“, pouze poslední, ilustrovaný, panel jsme věnovali několika ukázkám zásadních negativních dopadů lidského konání na svět kolem nás..“ doplňuje předseda sdružení Pavel Koubek.

V prosinci byla výstava k prohlédnutí v knihovně v Humpolci

výstava Bydlení pro přírodu

Výstava Bydlení pro přírodu vám ukáže, jak by měla vypadat správná budka nejen pro sýkorky. Nejrůznějších domečků k bydlení pro živočichy je na výstavě víc jak 30 druhů. Najdete zde ptačí budky pro sýkorky, rehky, brhlíky, poštolky, nejrůznější druhy sov, ale také budky pro netopýry a veverky, hmyzí hotel a úlek pro čmeláky. Výstava si můžete prohlédnout na hradě Orlíku nad Humpolcem v otvíracích hodinách hradu od května do konce září.

Uskuteční se ve spolupráci s obchodem Zelená domácnost, výrobci kvalitních ptačích budek firmou Dřevo Styl a Truhlářstvím Woitha a lesní správou Lesů ČR v Ledči nad Sázavou a Semenářským závodem

Hradem prošlo 12 000 návštěvníků

Netopýří noc na Lipnici

Zveme vás na včerní setkání s netopýry. Netopýří noc se uskuteční v sobotu 3. září na hradě Lipnice nad Sázavou. Těšit se můžete na soutěže pro děti, setkání s ochočenými i divokými netopýry a povídání o jejich životě. Začínáme v 19,00 hodin.

Na Netopýří noc přišlo 200 lidí.

Budkování

Na sobotu 3. září připravujeme na hradě Orlíku nad Humpolcem akci nazvanou Budkování. O co půjde? Z připravených dílů, které pro nás připravuje chráněná dílna FOKUS Vysočina v Pelhřimově, si budete moct od 10,00 do 16,00 hodin udělat budku pro sýkorky, rehky a nebo krmítko pro ptáčky na zimu. Díky podpoře, kterou se nám podařilo na tuto akci získat, si budete moct budku, či krmítko odnést zdarma za podmínky stlučení jedné další budky, kterou použijeme na podporu pěvců v okolních lesích.Pořádáme ve spolupráci se společností Castrum o.p.s. za podpory Města Humpolec a Kraje Vysočina prostřednictvím KOUS Vysočina.

I v letošním roce přilákalo Budkování na 80 lidí všech věkových kategorií a veškeré stavebnice se proměnily na budky a krmítka.

Den pro kapli sv. Anny

Denproannu16a

Na malém vršíčku kostelík stojí, obklopen lesy a lány polí. Z vršíčku tam výhled byl ke královskému městu, dnes těžko nacházíš k němu cestu. Dávno již dozněl hlas jeho zvonu, vzpomínky zanechal při všem tom shonu. Kdysi pouť památná k Anně tu byla, léta zapomnění dávno vše skryla. Poutníci z okolí znali sem cestu, na duši bohatší vraceli se k městu. Zákony přírody vítězství zde slaví, jen hrstka nadšenců v cestu se jim staví. Na místo střechy jen stín stromů ho kryje, čeká tak pokorně na příznivější chvíle.“ BásničkouDenproannu16 od pana Josefa Bartošky bych vás chtěl pozvat na další Den pro kapli sv. Anny u Pelhřimova, kterým chceme připomenout, že zde kaple stále ještě stojí, upozornit na její stav a poprosit o podporu její záchrany. Letos se uskuteční v neděli 24. července od 14,00 hodin a můžete se těšit na šansony Soni Brabcové a Petry Ochové, duchovní slovo P. Jaromíra Stehlíka a na  loutkovou pohádku Zlatovláska divadla Emillion.

Den pro kapli sv. Anny se koná díky podpoře Kraje Vysočina prostřednictvím KOUS Vysočina. děkujeme za podporu.

 Ke kapli dorazilo cca 60 poutníků.

Muzejní vycházka za křížky v polích.

Na jarní muzejní vycházku se na pozvání Muzea Dr. A. Hrdličky v Humpolci vypravíme ve středu 27. dubna 2016 a povede po naučné stezce Křížek v polích. Projdeme se po jedné (ne)obyčejné polní cestě, na které si prohlédneme křížky v polích - původní, poničené i obnovené.

Sraz účastníků je ve středu 27. dubna v 15:00 u kostela v Mladých Bříštích, kde stezka začíná a také končí. Doprava je možná buď po vlastní ose, nebo společně s námi (každý na vlastní náklady) linkovým autobusem ve 14:40 z autobusového nádraží v Humpolci – stanoviště č. 15, nebo ve 14:45 ze zastávky mléčné lahůdky, odkud společně dojedeme na místo určení.S sebou si přibalte špekáčky, v průběhu vycházky bude jistě čas na ohýnek, u kterého si můžeme popovídat třeba o dalších drobných památkách v našem okolí. Výpravu povede Pavel Koubek. Zpět do Humpolce se pak vrátíme procházkou. Případní zájemci mohou využít zpátečního autobusového spojení ze zastávky Záhoří u hlavní silnice nebo přímo z Mladých Bříšť.

Vycházky se zůčastnilo 15 zájemců o drobné památky.

Naděje v beznaději

Výstava Naděje v beznaději se skládá ze dvou částí, první je věnovaná osudu P. Josefa Toufara, od jehož smrti uplyne 25. února 66 let (1950), druhá část připomíná neblahý stav kaple sv. Anny u Pelhřimova. Represe komunistického režimu směřovaly globálně proti všem projevům víry v jakékoliv podobě, lhostejno, zda byl obětí člověk jako nositel myšlenky, či kostel jako ztělesnění této myšlenky a prostředek pro její rozšiřování. Výstavu si můžete prohlédnout v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově od 23. února do 23. dubna 2016.

Výstavu navštívilo 350 lidí.

Soví noc na Křemešníku

Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční v sobotu 5. března 2016. V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají.

Tentokrát nám štěstí nepřálo a žádná sova slyšet nebyla.  I tak si  cca 30 účastníků doufáme užilo zajímavou procházku kolem Křemešníku.

přednáška Krajem zapomenutých studánek

Putování po studánkách na Vysočině v podobě povídání a promítání diapozitivů, se uskuteční ve středu 17. února 2016 v 17,00 hodin v Městské knihovně v Pelhřimově.

Povídání s promítáním snad udělalo radost cca 30 návštěvníkům.

O sově, žábě a ptačí budce

Budky1

Budky2

Budky3

Budky4

Výstava O sově, žábě a ptačí budce představuje tři projekty Občanského sdružení Zelené srdce realizované na ochranu ohrožených druhů živočichů v okolí Humpolce. Můžete se seznámit se snahou o záchranu jedné z našich nejohroženějšich sov - sovou pálenou. Také můžete nahlédnout do života žáby ropuchy obecné a zjistit, jak by měla vypadat správná budka nejen pro sýkorky. Nejrůznějších domečků k bydlení pro živočichy je na výstavě víc jak 30 druhů. Najdete zde ptačí budky pro sýkorky, rehky, brhlíky, poštolky, nejrůznější druhy sov, ale také budky pro netopýry a veverky, hmyzí hotel a úlekpro čmel áky. Výstava se uskuteční ve výstavním sále Muzea Dr. A. Hrdličky na Horním náměstí v Humpolci od 3. do 26. února 2015.

 

Uskuteční se ve spolupráci s obchodem Zelená domácnost, výrobci kvalitních ptačích budek firmou Dřevo Styl a Truhlářstvím Woitha a lesní správou Lesů ČR v Ledči nad Sázavou a Semenářský závodem.

Výstavu navštívilo cca 300 lidí.


Menu


int(13)

Krátké zprávy

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci.  Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Kříž u Slavníče 28.7.2020

  Často si klademe otázku, kdo a kdy kříž v krajině postavil? U kříže nedaleko Slavníče se nám podařilo nechat opravit nápisovou destičku, aby tato informace zůstala zachována.

vycházka Krajem zapomenutých studánek 10.7.2020

Putování po studánkách v okolí Mladých Bříšť u Humpolce v rámci Muzejní vycházky pořádaně Muzeem dr. A. Hrdličky v Humpolci v sobotu 25. července. Začínáme ve 13,00 hodin u kostela v Mladých Bříštích

Nesahat!!! 13.5.2020

Srnce_2 Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

« Novější | Starší »

Toplist