výstava Ekofór v Humpolci

Výstavu kreslených vtipů ze soutěže Ekofór na téma Strom a Les, si můžete po celý říjen a listopad prohlédnout v Městské knihovně v Humpolci.

I zde výstava zaujala.

přednáška Zapomenutí svědkové

Poslechnout si příběhy drobných památek v krajině si můžete na přednášce Zapomenutí svědkové, která se uskuteční 15. listopadu v Městské knihovně v Žirovnci.

Přednášku navštívilo 30 posluchačů.

výstava Ohrožené královny noci

Výstavu Ohrožené královny noci o životě, ohrožení a ochraně našich sov si můžete prohlédnout od 1. srpna do 31. října 2012 v ZOO Jihlava.

Kolik návštěvníků ZOO si výstavu prohlédlo nelze odhadnout, ale věříme, že hodně.

výstava Ekofór v Pelhřimově

Výstavu kreslených vtipů ze soutěže Ekofór na téma Strom a Les, si můžete po celé září prohlédnout v Městské knihovně v Pelhřimově.

I v Pelhřimově prý výstava přinesla smích i zamyšlení.

výstavy Křížek v polích a Probuzení kaple sv. Anny

Na hradě Orlíku nad Humpolcem si můžete až do konce září prohlédnout výstavy Křížek v polích a Probuzení kaple sv. Anny.

Výstavy si prohlédlo na 300 návětěvníků hradu.

Budkování na hradě Orlíku

účastníci budkování Na sobotu 15. září připravujeme na hradě Orlíku nad Humpolcem akci nazvanou Budkování. O co půjde? Z připravených dílů, které pro nás připravuje chráněná dílna Fokus Vysočina v Pelhřimově, si budete moct od 10,00 do 16,00 hodin udělat budku pro sýkorky, rehky a nebo krmítko na zimu. Díky podpoře, kterou se nám podařilo na tuto akci získat, si budete moct budku, či krmítko odnést zdarma za podmínky, stlučení jedné další budky, kterou nabídneme školám, domovům důchodců....v Humpolci, nebo použijeme na podporu pěvců v okolních lesích.

Pořádáme ve spolupráci se společností Castrum o.p.s. za podpory Kraje Vysočina prostřednictvím KOUS Vysočina a za podpory Jihomoravské plynárenské a.s. prostřednictvím Sdružení Krajina.

Budkování se zůčastnilo cca 50 lidí a bylo vyrobeno 40 budek a krmítek.

Ekofór na hradě Orlíku

výstava Ekofór je soutěž kreslených vtipů pořádáná hnutím Brontosaurus. Na hardě Orlíku byla k vidění výstava vtipů z ročníku 2009 na téma strom a les.

Vtipy pro zasmání, ale i zamyělení si prohlédlo několik set návštěvníků hradu. 

Netopýří noc na Lipnici

 V sobotu 25. srpna 2012 se od 19:30 hodin uskuteční Netopýří noc na hradě Lipnice. Pro velký úspěch v loňském roce se sdružení Zelené srdce ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) a Národním památkovým ústavem – správou hradu Lipnice rozhodlo uspořádat druhý ročník. Akce seznamující hravou formou se životem, výzkumem a ochranou netopýrů je určena dětem i dospělým.

„Od 19:30 hodin bude připravena stezka hradem, na které si malí i velcí vyzkouší, jaké je to být chiropterologem - tedy odborníkem zkoumajícím netopýry. Ve 20:30 hodin bude následovat přednáška o životě a ochraně netopýrů spojená s předvedením ochočených handicapovaných netopýrů a zhruba od 21:30 návštěvníky čeká setkání s netopýřími obyvateli hradu - ukázka odchytu přímo v místních sklepeních a sledování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru zachycujícího nNetopýří noc 2012etopýří hlasy“, zve Olga Růžičková ze Sdružení Zelené srdce.

V loňském roce se akce setkala s obrovským zájmem veřejnosti a zúčastnilo se jí více než 400 lidí. Odchyt ve sklepeních byl velice úspěšný a tak se lidé mohli zblízka seznámit kromě handicapovaných ochočených jedinců také s celkem deseti netopýřími obyvateli hradu. „Snad budeme mít i letos štěstí a prohlédneme si opět zblízka netopýra velkého, jehož samci se v létě na hradě setkávají se samicemi, aby se pářili. Ultrazvukový detektor nám umožní zachytit například i netopýra rezavého, vodního, vousatého, Brandtova, hvízdavého či řasnatého, což jsou všechno druhy vyskytující se v blízkém okolí hradu“, doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON, která bude hlavní průvodkyní večera.

Evropská noc pro netopýry se koná již pošestnácté pravidelně v srpnu a září na řadě míst po celé Evropě a v letošním roce se díky mezinárodní kampani k Roku netopýra rozšířila i na další kontinenty. Akce je určena široké veřejnosti. Lidé mají díky různorodému programu vedenému odborníky možnost seznámit se zblízka s těmito zajímavými živočichy, jejich výzkumem, ochranou a nejnovějšími poznatky o jejich životě.

Více informací o projektech a problematice ochrany netopýrů na www.ceson.org nebo www.sousednetopyr.cz. Bližší informace o akci na tel: 777 750 110 (Mgr. Olga Růžičková).

Akci podpořil Český nadační fond pro vydru.

Netopýří noc navštívilo cca 160 zájemců o netopýry.

výstava Rytíři nebes

Výstava Rytíři nebes vypravuje prostřednictvím fotografií a poutavých slov autorů Josefa Ptáčka a Oldřicha Mikulici příběhy ze života dravých ptáků.

Výstavu můžete navštívit od 1. dubna do 31. července 2012 v ZOO Jihlava a od 11. do 19. srpna na hradě Orlíku nad Humpolcem.

Na obo místech se výstava setkala s příznivým ohlasem.

festival Pro křížek v polích

Fotka byla pořízena dne 22.7.2012 14:25 pomocí Canon Canon EOS 1000D.   Moc rádi bychom vás pozvali na malý festival Pro křížek v polích, který se uskuteční od 14. do 23. července na hradě Orlíku nad Humpolce, ale také v Mladých Bříštích, u kaple sv. Anny u Pelhřimova a na Křemešníku. Už název napovídá, o čem to bude. Kříže a další drobné památky potkáváme na cestách do školy, či do práce a v čase dovolených a prázdnin i na putování krajinou pěšky, na kole, nebo je zahlédneme z okénka auta. Malým festiválkem chceme upozornit na to, že tady jsou a stojí za to se u nich na chvilku zastavit pokochat se jejich krásou, zamyslet nad jejich osudem a někdy také nad jejich stavem. Mnoho jich je krásně s láskou udržovaných, ale mnoho jich je také zapomenutých a opuštěných. O tom si budeme povídat na podvečerním putování krajinou, na přednášce s promítáním a při prohlížení výstav a také po pohodových písničkách. Setkáme se také u kaple sv. Anny u Pelhřimova, kterou se naše sdružení snaží zachránit a ještě na jednom podvečerním putování - tentokrát u studánek na Křemešníku.

Křížek v polích – výstava fotografií - 14.-21. července (mimo pondělí) hrad Orlík nad Humpolcem

Probuzení kaple sv. Anny – výstava fotografií o zrození, zapomenutí a probuzení jedné památky - 14.-21. července (mimo pondělí) hrad Orlík nad Humpolcem

Podvečerní putování za křížky v polích - 16. července v 19,00 hodin od kostela v Mladých Bříštích u Humpolce

Recitál písničkáře Pavla Lutnera - 18. července v 19,00 hodin na hradě Orlíku nad Humpolcem

Zapomenutí svědkové – přednáška o drobných památkách s promítáním - 20. července v 19,00 hodin npřednáška Zapomenutí svědkovéa hradě Orlíku nad Humpolcem

Den pro kapli sv. Anny – kulturně - duchovní setkání (výstava fotografii, písničky Pavla Lutnera, duchovní slovo P.Jaromíra Stehlíka…..) 22. července od 14,00 hodin u kaple sv. Anny u Pelhřimova

…. a ještě Křemešnické studánky – podvečerní putování za studánkami - 23. července v 18,30 hodin od kostela na Křemešníku

V době konání výstav a na všech festivalových akcích si můžete koupit knihu Krajem zapomenutých svědků o drobných památkách za festivalovou cenu 120,- Kč včetně podpisu autora.

Celý náš projekt se jmenuje „Najdi svůj kříž“. Na našem webu se můžete podívat na kříže z okolí Humpolce a Pelhřimova, které čekají, až k nim někdo znovu najde cestu a obnoví je znovu do krásy. Možná čekají právě na vás. Jestli vám čas a síly nedovolují pomoci a máte ve svém okolí kříž (či jinou drobnou památku), která čeká na obnovu, tak nám o ni napište a pošlete fotografii. TřPavel Lutner a C3eba zaujme někoho jiného. Jestli znáte někoho, kdo se zasloužil o obnovu kříže a nebo se o něj stará, můžete nám poslat návrh na ocenění „Křížek v polích děkuje.“ Rádi pošleme malé poděkování, protože tito lidé si to zaslouží.

Malý festival Pro křížek v polích pořádá v rámci projektu Najdi svůj kříž Občanské sdružení Zelené srdce s podporou Nadace VIA a ČSOB ve spolupráci se společností Castrum o.p.s., občanskými sdruženími Na dobrých cestách a Čtveráci a Římskokatolickou farností Pelhřimov.

Děkujeme všem návštěvníkům jednotlivých akcí a výstav. Návštěvnost se pohybovala od 5 do 150 lidí.

výstava Proč se žáby stěhují?

Výstava o žovotě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků se uskuteční po celý červen v Městské knihovně v Pelhřimově.

Kolik čtenářů výstavu navštívilo je složité odhadnout.

Pomoc pro chráněnou dílnu u sv. Anny

V neděli 24. června se v Mladých Bříštích u Humpolce uskuteční pouť ke sv. Janu Křtiteli. Součástí slavnosti bude i řemeslný jarmark. Zelené srdce zde bude opět prodávat výrobky chráněné dílny U sv. Anny ze Žirče u Dvora Králové.

Omlouváme se, ale tato akce se neuskuteční.

výstava Ohrožené královny noci

sýček Výstavu fotografií o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov si můžete prohlédnout o víkendu 9.-10. června na hradě Orlíku nad Humpolcem. Dozvíte se třeba která sova je největší a která nejmenší a zda opravdu sovy vidí jenom v noci.

Pořádá společnost Castrum o.p.s. a sdružení Zelené srdce

Výstavu si prohlédlo cca 100 návštěvníků hradu Orlíka

Noc kostelů v Pelhřimově

kostel sv. Kříže Noc kostelů se čtvrté uskuteční i v České republice v pátek 1. června 2012. Jindy povětšinou zavřené dveře kostelů se otevřou k návštěvě pro všechny lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských staveb. Pro příchozí budou připraveny koncerty, výstavy, komentované prohlídky a další aktivity.

Sdružení Zelené srdce se k Noci kostelů opět připojí v Pelhřimově. Výstavu Probuzení kaple sv. Anny si můžete prohlédnout od 18,30 do 19,30 hodin přímo v kapli, kde vám i prozradíme vše, co o kapli víme a naše plány do budoucna. Od 20,00 do 22,00 hodin si můžete v kostele sv. Kříže prohlédnout výstavu Křížek v polích a také jinak uzavřený kostel ve světle svíček. Z věže kostela sv. Bartoloměje se můžete po večerním městě rozhlédnout od 21,30 do 22,30 hodin.

Další program připravuje Farnost v Pelhřimově. Informace o všech kostelech, které se o Noci kostelů otevírají, najdete na www.nockostelu.cz

Počasí opět Noci kostelů moc nepřálo. Přesto do kaple sv. Anny dorazilo 14 návštěvníků a do kostela sv. Kříže asi 120. Podle ohlasů i v letošním roce tato akce zaujala

Soví výstava v Pacově

Soví výstava

 Na 200 sov a soviček se slétne 16.-23. května do Městské knihovny v Pacově na Soví výstavu. Prohlédnout si budete moct sovy nejrůznějších velikostí, z nejrůznějších materiálů a z různých koutů světa. Výstavu doplní i výstava fotografií Ohrožené královny noci.

Výstava se opět setkala se zájmem návštěvníků knihovny

Ošetření dubu u kaple sv. Anny

dub u sv. Anny

 Podařilo se nám uspět se žádostí v programu Stromy pro zítřek a dub u kaple sv. Anny u Pelhřimova se 21. května v 8,00 hodin dočká odborného ošetření. Ošetření stromu umožní Nadace Parnerství a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu o.s. s podporou Mendelovy univerzity v Brně. Provede je odborník s mezinárodním certifikátem European Tree Wolker. Přijďte se podívat, jak se ošetřuje strom

Diváci takřka nepřišli, ale důležité je, že se strom podařilo ošetřit.

výstava Křížek v polích, studánka v lese

výstava Výstava Studánka v lese, křížek v polích je sestavena ze dvou výstav. Výstava o studánkách ukazuje tyto mizející zdroje vody opředené mnoha pověstmi a představuje snahy sdružení Zelené srdce na jejich záchranu.

Výstava Křížek v polích představuje důvody proč se kříže stavěly, proč jich bylo mnoho zničeno a proč je dobré je zachraňovat.

Výstavy si můžete prohlédnout o víkendu 12.-13. května 2012 na hradě Orlíku u Humpolce

Pořádá společnost Castrum o.p.s. a sdružení Zelené srdce

Vzhledem k počasí hrad a výstavu navštívilo jen asi 50 lidí

Vítání ptačího zpěvu na Křemešníku

sýkorka koňadra Vítání ptačího zpěvu se stalo akcí na kterou začátkem května vyrážejí stovky lidí na mnoha místech po celé Evropě. Jedním z těchto míst bude i Křemešník u Pelhřimova. Smyslem vítání ptačího zpěvu je seznámit nejširší veřejnost s hlasy našich opeřenců a přiblížit jim jejich život.

Putování za hlasy ptáků po okraji přírodní rezervace je určeno opravdu pro ranní ptáčata, protože od hotelu na Křemešníku se účastníci vydají v sobotu 5.5.2012 takřka ještě za tmy a to ve 4,30 hodin. Jen tak je totiž možné slyšet jednotlivé probouzející se opeřence a rozeznat jejich písničky.

Tradice Vítání ptačího zpěvu vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy na začátku května ptačí zpěv. Vítání ptačího zpěvu se pak stalo kampaní mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife International. U nás je pořádáno od roku 1992 pod patronací České společnosti ornitologické.

 Na vítání si přivstal jeden zájemce. Škoda. Tak snad příští rok bude zase lépe.

výstava Proč se žáby stěhují?

výstava Proč se žáby stěhují?  Výstava Proč se žáby stěhují? seznamuje se životem, ohrožením a možnostmi ochrany našich obojživelníků.

Prohlédnout si ji můžete o víkendu 21.-22. dubna 2012 na hradě Orlíku u Humpolce

U příležitosti Dne Země pořádá Castrum o.p.s. a sdružení Zelené srdce

Výstava Proč se žáby stěhují? seznamuje se životem, ohrožením a možnostmi ochrany našich obojživelníků.

Prohlédnout si ji můžete o víkendu 21.-22. dubna 2012 na hradě Orlíku u Humpolce

U příležitosti Dne Země pořádá Castrum o.p.s. a sdružení Zelené srdce.

Výstavu vidělo cca 140 návštěvníků hrad Orlíka.

Den Země na hradě Orlíku

Hmyzí domečky Nedělní odpoledne bude na hradě Orlíku nad Humpolcem patřit přírodě. Poprvé se zde uskuteční oslava Dne Země. „Po celé odpoledne budou na hradě připravena stanoviště pro poznávání okolní přírody, ale také soutěže pro děti,“ přibližuje program Zdeňka Júzková ze sdružení Zelené srdce. K vidění budou například hmyzí domečky, nebo výstava fotografií obojživelníků. Výrobky lidových řemeslníků představí obchůdek U devatera řemesel a můžete také podpořit veřejnou sbírku Stopa v krajině na záchranu mizejících mokřadních luk.

Poznávat přírodu přišlo cca 70 návštěvníků.

přednáška Zapomenuté studánky

Brontosauří studánka Přednášku Pavla Koubka o putování za studánkami si můžete poslechnout a prohlédnout na diapozitivech dne 12. dubna 2012 v Městské knihovně v Žirovnici v 17,00 hodin.

Přednášku si nenechalo ujít 17 zájemců.

Ptačí svět ve Vyskytné

sýkora koňadra Na výpravu do Ptačího světa vás pozveme do Vyskytné u Pelhřimova. Přednáška se uskuteční 28. března od 19,00 hodin na obecním úřadě.

Přednášku si nenechalo ujít cca 20 zájemců.

Soví houkání v Horní Krupé

V pátek 23.3.2012 od 17,00 hodin pořádá SEV Chaloupky v Horní Krupé u Havlíčkova Brodu večerní výpravu za hlasy našich sov. Zelené srdce přispěje přednáškou o čem jiném, než o sovách, která se uskuteční v Krupské škole. Následovat bude výprava do lesa za hlasy sov. Více na www.chaloupky.cz

Akce se účastnilo cca 50 zájemců, pro které bylo potěšením setkání s puštíkem obecným, který většinu večerní procházky doprovázel houkáním.

Soví výstava v Humpolci

Na 200 sov a soviček se slétne 22.-23. března do Městské knihovny v Humpolci na Soví výstavu. Prohlédnout si budete moct sovy nejrůznějších velikostí, z nejrůznějších materiálů a z různých koutů světa. Výstavu doplní i další předměty s obrázkem sovy a putovní výstava forografií Ohrožené královny noci.

Soví výstava se setkala s ohlasem především u dětí mateřských a základních škol.

Soví noc na Křemešníku

puštík Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční 3. března 2012 V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku u Pelhřimova na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají a akce bude zrušena.

Soví noc se vydařila. Už při uvítání cca 30 návštěníků se ozýval  samec puštíka obecného. Podařilo se nám ho přilákat magnetofonovou nahrávkou a dokonce byl chviličku i vidět na stromě nad námi. Poslouchání a provokování dalších sov bylo již neúspěšné, ale přesto měla procházka v předjarní noci své kouzlo a setkání s puštíkem bylo zážitkem pro všechny. 

přednáška Co povídala paní skála?

skalka na Křemešníku Myslíte, že skály mohou mluvit? Mohou vyprávět příběhy? Ano, mohou. Dozvědět se o tom můžete víc v nové přednášce Pavla Koubka, kterou si poprvé můžete poslechnout (a také prohlédnout nové diapozitivy) v Městské knihovně v Pelhřimově dne 7. února 2012 v 17,00 hodin. Těšíme se na Vás.

Přednášku navštívilo  cca 30 zájemců.


Menu


int(13)

Krátké zprávy

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci.  Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Kříž u Slavníče 28.7.2020

  Často si klademe otázku, kdo a kdy kříž v krajině postavil? U kříže nedaleko Slavníče se nám podařilo nechat opravit nápisovou destičku, aby tato informace zůstala zachována.

vycházka Krajem zapomenutých studánek 10.7.2020

Putování po studánkách v okolí Mladých Bříšť u Humpolce v rámci Muzejní vycházky pořádaně Muzeem dr. A. Hrdličky v Humpolci v sobotu 25. července. Začínáme ve 13,00 hodin u kostela v Mladých Bříštích

Nesahat!!! 13.5.2020

Srnce_2 Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

« Novější | Starší »

Toplist