výstava Křížek v polích v Pelhřimově

výstava Křížek v polích Po celý listopad můžete v Městské knihovně v Pelhřimově navštívit putovní výstavu Křížek v polích, kterou připravilo sdružení Zelené srdce. Výstava seznamuje na pěti panelech s důvody vzniku těchto drobných staveb, ale také s důvody jejich likvidace za minulého režimu a s možnostmi jejich záchrany Nejrůznější kříže patří k nejběžnějším památkám v krajině Vysočiny, ale jejich stav je také různý. Některé jsou udržované, o některé se dlouhodobě nikdo nestará a na některých místech už zůstal jen opuštěný kamenný podstavec zarostlý v kopřivách.

Kolik lidí si výstavu prohlédlo nevíme.

Podzimní uspávání kaple sv. Anny

 Poslední ze tří letošních brigád na pomoc zapomenuté kapli sv. Anny u Pelhřimova se uskuteční 29. října 2011 od 13,00 hodin. Pracovat budeme především na úklidu podzimního listí kolem kaple a dle potřeby na další údržbě poutního místa. Přispět můžete nejen prací, ale svou účastí můžete pomoci získat i další finanční prostředky na opravu kaple od našich dárců. Když se sejde alespoň 15 pomocníků, získáme 12 500,- Kč na další opravy. Předem děkujeme za vaši pomoc.

Celkem 26 dobrovolníků pomohlo s úklidem spadaného listí a stavební suti. Od kaple zmizelo také spousta dalších skleněných střepů. Děkujeme za pomoc sdružení Čtveráci a všem dalším dobrovolníkům díky kterým se nám podařilo získat i další prostředky na záchranu kaple.

výstavy v knihovně v Jihlavě

Rytíři nebes v Jihlavě Výstavy Ohrožené královny noci a Rytíři nebes budou k vidění v Městské knihovně v Jihlavě po celé září. Výstava Ohrožené královny noci seznamuje se životem, ohrožením a ochranou našich sov. Výstava Rytíři nebes vypravuje prostřednictvím fotografií Josefa Ptáčka a Oldřicha Mikulici příběhy ze života dravých ptáků.

Výstavy pořádá ČSOP Jihlava, Městská knihovna Jihlava a naše sdružení

Kolik lidí se je prohlédlo odhanout nelze.

výstava Ohrožené královny noci

Výstavu Ovýstava Rytíři nebeshrožené královny noci si můžete po celý srpen prohlédnout na Městském úradě v Havlíčkově Brodě na odboru životního prostředí. Výstava seznamuje se životem, ohrožením a možnostmi ochrany našich sov.

Výstava se setkala i v Havlíčkově Brodě se zájmem.

výstavy na Slámování

výstava na Slámování

 Výstavy Probuzení kaple sv. Anny a Křížek v polích si budete moct prohlédnout v rámci akce Slámování v Červené Řečici u Pelhřimova od 19. do 21. srpna 2011. Akci pořádá Spolek na záchranu památek červenořečických. Více na www.slamovani.cz

Výstavy si prohlédlo asi 300 návštěvníků Slámování.

Netopýří noc na hradě Lipnice

  Netopýří noc na hradě Lipnice bude 13. srpna

Netopýří noc se v rámci akce Evropská noc pro netopýry v sobotu 13. srpna 2011 od 20,00 hodin poprvé uskuteční také na hradě Lipnice. Akce organizovaná sdružením Zelené srdce ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) a Národním památkovým ústavem – správou hradu Lipnice, je určená dětem i dospělým a seznamuje hravou formou se životem, výzkumem a ochranou netopýrů.

netopýr černý odchycený na hradě "Od 20 hodin je pro malé i velké připravena soutěžní stezka hradem s úkoly na téma netopýří život, od 21 hodin pak promítání filmu Netopýři ve tmě a zhruba ve 21:30 návštěvníky čeká setkání s netopýry „tváří v tvář“ - ukázka odchytu přímo ve sklepeních lipnického hradu, práce s ultrazvukovým detektorem zachycujícím netopýří hlasy a předvedení ochočených handicapovaných netopýrů, které si lze i pohladit“ zve Olga Růžičková ze Sdružení Zelené srdce.

 Na hradě Lipnice dle údajů Prof. V. Hanáka přezimují pravidelně 4 druhy netopýrů (netopýr velký, večerní, černý a ušatý), vzácně byly nalezeny další dva druhy (netopýr dlouhouchý a severní). Netopýři se zde však zdržují i koncem léta a na podzim.

„Pokud budeme mít štěstí, dočkáme se setkání například s netopýrem velkým, jehož samci mají ve slepeních hradu rozmnožovací úkryty, kde je koncem léta navštěvují samice, aby se pářili. Vzaplněný přednáškový sál širším okolí hradu byly zaznamenány i další druhy jako je netopýr vousatý, Brandtův, vodní, hvízdavý, řasnatý či rezavý. Některé z nich snad budeme moci zaznamenat ultrazvukovým detektorem“ doplňuje odbornice z ČESON Petra Schnitzerová, která bude hlavní průvodkyní večera.

 Evropská noc pro netopýry se koná pravidelně v srpnu a září na řadě míst po celé Evropě. Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě.

Netopýří noc navštívilo cca 350 lidí a tak se zařadila mezi nejvice navštívené. Zaujala stezka s ukoly pro děti, film o netopýrech, ale především možnost se setkat se živými netopýry. Přímo v hradním sklepení se podařilo odchytnout do sítě několik netopýrů černých a jednoho netopýra velkého. Po prohlédnutí opět všichni létají kolem hradu. Když se vše podaří, uskuteční se akce na Lipnici zase příští rok.

Den pro kapli sv. Anny

poutníci v kapli

Po roce opět zamíří poutníci ke kapli sv. Anny u Pelhřimova, kde se v neděli 24. července od 14,00 hodin uskuteční třetí Den pro kapli sv. Anny. Všichni, kterým není osud této památky lhostejný, se mohou těšit na zajímavá setkání. Kromě komentované prohlídky vlastní kaple a výstavy fotografií Probuzení kaple sv. Anny se můžete těšit na manžele Radovi, kteří s krásnými písničkami přijedou znovu po velkém úspěchu před dvěma lety. Chybět nebude ani duchovní slovo P. Jaromíra Stehlíka. V informačním stánku sdružení Zelené srdce budete moct získat materiály o kapli a zachraně dalších památek a také výrobky chráněných dílen.

Jana a Mirek Radovi

Protože kaple nemá střechu, uskuteční se program v případě deště pod střechou další pozapomenuté památky, kterou je kostel sv. Kříže (Kalvárie) v Pelhřimově.

Svou účDen pro kapli sv. Annyastí podpoříte záchranu této poutní kaple. Těšíme se na Vás.

 Den pro kapli sv. Anny se uskuteční v rámci Festivalu řemesel a vyznání na Greenway, který již devátým rokem pořádá občanské sdružení Na dobrých cestách.

Den pro kapli sv. Anny přišlo podpořit cca 60 poutníků, kterým není osud tohoto místa lhostejný.  Děkujeme.

 

Křemešnické studánky

Studánky představují v letních dnech lákavé občerstvení. V podvečer 21. července 2011 jich můžete navštívit hned několik a dozvědět se přitom o nich mnoho zajímavého. Sdružení Zelené srdce vás zve na letní procházku kolem Křemešnických studánek v okolí Křemešníku u Pelhřimova. Navštívíme studánku U buku, Zázračnou studánku, Stříbrnou studánku a studánku U Ivanin a budeme si povídat o jejich historii, současnosti i minulosti. Na cestu se můžete vydat v 18,30 hodin od kostela Nejsvětější Trojice na Křemešníku, kde bude k vidění výstava o studánkách.

Křemešnické studánky se uskuteční v rámci Festivalu řemesel a vyznání na Greenway, který již devátým rokem pořádá občanské sdružení Na dobrých cestách.

Křemešnické studánky letos překazilo počasí. Po celý den pršelo a tak na Křemešník dorazil pouze jeden manželský pár. Přesto jsme navštívili Zázračnou studánku, studánku U Buku a Stříbrnou studánku.

výstava Necháme to tak?

výstava Necháme to tak? Zveme vás na výstavu Necháme to tak? o osudech církevních památek a našem vztahu k nim. Úvodní slovo napsal pan biskup František Radkovský a autorkou textu je Petruška Šustrová. Fotografie poskytl především RNDr. Michal Valenčík, který je největším znalcem opomíjených církevních památek. Hlavním posláním výstavy je probouzet zájem lidí o záchranu a péči o zapomenuté památky, kterých máme i na Vysočině dost.

Výstavu si bylo možné prohlédnout:

27. května - Noc kostelů  v kostele sv. Kříže v Pelhřimově

28.-29. května -  hrad Orlík u Humpolce 

30. května-3. června - Městská knihovna v Pelhřimově

6.-10. června - Krajská knihovna Havlíčkův Brod

11.-12. června - hrad Lipnice

13.-17. června - Městská knihovna v Černovicích u Tábora

18.-19. června - Křemešník u Pelhřimova - pouť

Výstavu nám zapůjčilo občanské sdružení Zachaňme dominanty  

Náš soused je netopýr

přednáška

Česká spolenetopýr rezavýčnost na ochranu netopýrů a Občanské sdružení Zelené srdce vás zvou na přednášku RNDr. Petry Schnitzerové, Ph.D. s názvem Náš soused je netopýr. Přednáška přibližuje zajímavosti ze života netopýrů, jejich význam v přírodě, příčiny ohrožení a možnosti ochrany, zejména při stavebních úpravách budov a řešení konfliktních situací. Součástí přednášky je ukázka nahrávek netopýřích hlasů z ultrazvukového detektoru a ukázka ochočených trvale handicapovaných netopýrů, které si účastníci mohou prohlédnout zblízka nebo i pohladit.

Přednáška se uskuteční 14. června 2011 v 18,00 hodin v Městské knihovně v Humpolci.

Přednášku a setkání se živými netopýry si nenechalo uniknout dvacet lidí. 

Soví den v Pavlově

Soví den Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody, a protože jsou to ptáci noční, nejsou jejich pozorování příliš častá. Prohlédnout si sovy a dozvědět se o nich vše, co chcete vědět můžete na akci Soví den, kterou pořádá 12. června 2011 Stanice Pavlov o.p.s. a Občanské sdružení Zelené srdce. Ve Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou si budete moct prohlédnout většinu u nás žijících druhů (sova pálená, sýček obecný, puštík obecný, puštík bělavý, kalous ušatý, sýc rousný a výr velký) na prohlídce s průvodcem. Připravili jsme pro vás výstavu fotografií o jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, výstavku budek, výstavku figurek sov z nejrůznějších materiálů. Můžete navštívit přednášku o sovách, dozvědět se, jaká jsou soví NEJ (nejmenší, největší, nejvzácnější....) a také můžete přispět ke zvolení nejkrásnější sovy. Pro děti jsou připraveny hry a modelování sov z hlíny. Na památku a pro poučení si budete moci odnést mnoho zajímavých tiskovin a především zážitků. Program se uskuteční od 9,30 do 12,00 hodin a znovu od 13,00 do 16,00 hodin.

I když počasí moc nepřálo, přišlo se dozvědět něco o sovách cca 50 zájemců. NEJkrásnější sovou byla zvolena sova pálená.

Letní pomáhání u kaple sv. Anny

letní pomáhámí

Druhá z letošních brigád pro veřejnost na záchranu kaple sv. Anny u Pelhřimova se uskuteční v soboru 11. června 2011 od 14,00 hodin. Pracovat budeme především na úklidu pokosené trávy kolem kaple a na další údržbě okolí.

 Brigádu podporuje sdružení Krajina z projektu Příroda na Vysočině podpořeném MŽP a SFŽP a také KOUS Vysočina díky mimořádné podpoře kraje Vysočina. Děkujeme

Podpořte ji i vy svou účastí a pomocí. Děkujeme, že nás v tom nenecháte samotné.

 Okolí kaple sv. Anny zase trošku prokouklo. Podařilo se uklidit posekanou trávu a pokračovat v úpravách terénu kolem.   Sešlo se nás sedm. Na práci to stačilo, ale bohužel potřebné peníze na opravu kaple od dárců se získat nepodařilo. Podmínkou udělení grantu je zapojení alespoň patnácti dobrovolníků. Tak snad příště.

výstava Ohrožené královny noci

sova pálená

Výstavu fotografií Ohrožené královny noci o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov si můžete prohlédnout o víkendu 4.-5. června 2011 na hradě Orlíku nad Humpolcem.

Pořádá Castrum o.p.s a sdružení Zelené srdce

Výstavu si prohlédlo cca 100 lidí. To byla poslední ze čtyř našich výstav na hradě Orlíku.

výstava Zapomenuté studánky

Zapomenuté studánky na Orlíku Výstavu fotografií Zapomenuté studánky o minulosti, současnosti a doufejme i budoucnosti studánek si můžete prohlédnout o víkendu 28.-29. května 2011 na hradě Orlíku nad Humpolcem.

Pořádá Castrum o.p.s a sdružení Zelené srdce

Výstavu si prohlédlo cca 160 lidí.

Noc kostelů v Pelhřimově

 kostel sv. Kříže Noc kostelů se potřetí uskuteční i v České republice v pátek 27. května 2011. Jindy povětšinou zavřené dveře kostelů se otevřou k návštěvě pro všechny lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských staveb. Pro příchozí budou připraveny koncerty, výstavy, komentované prohlídky a další aktivity.

Sdružení Zelené srdce se k Noci kostelů opět připojí v Pelhřimově. Od 18,30 do 19,30 hodin se program uskuteční u kaple sv. Anny. K vidění bude výstava Probuzení kaple sv. Anny a k poslouchání informac e o minulosti, současnosti a budoucnosti poutního místa. Hlavní program Noci kostelů však začne ve 20,00 hodin v Pelhřimově. Kostele sv. Kříže (Kalvárii) bude otevřen od 20,00 do 22,00 hodin. Tento jinak uzavřený kostelík bude pro veřejnost oteřen pouze u příležitosti této akce. K prohlédnutí budou kromě samotné památky i výstavy Probuzení kaple sv. Anny a výstava Necháme to tak? Od 21,00 hodin si můžete poslechnout skupinu HuSa bend z Humpolce a od 21,45 do 22,00 hodin se zastavit při kostelním tichu při svíčkách.

Římskokatolická farnost Pelhřimov vás zve na program do kostela sv. Bartoloměje. Program začíná ve 20,00 hodin varhanním koncertem Jiřího Váni. Ve 21,00 hodin se uskuteční prohlídka kostela s výkladem na kterou naváže od 21,30 hodin prohlídka liturgického oblečení. Ve 22,00 hodin začne meditace se zpěvy a vůní kadidla a ve 22,30 bude program ukončen.

Od 20,00 do 21,30 hodin bude otevřen také kostel Panny Marie.

Pohled na noční město Pelhřimov se vám nenaskytne každý den. U příležitosti Noci kostelůNoc kostelů bude otevřena vyhlídka z věže kostela sv. Bartoloměje od 21,30 do 22,30 hodin.

Noc kostelů v Pelhřimově pořádá Občanské sdružení Zelené srdce s Římskokatolickou farností Pelhřimov, skupinou HuSa bend a organizací Kulturní zařízení města Pelhřimov.

Informaci o celé akci naleznete na www.nockostelu.cz.

Noc kostelů byla pro nás zatím v letošním roce nejnáročnější, největší a také neúspěšnější akcí. I když nám počasí moc nepřálo, tak ke kapli sv. Anny přišlo v dešti 13 lidí a do kostela sv. Kříže kolem 200 lidí. Děkujeme.

výstava Rytíří nebes

Rytíři nebes na hradě Orlíku Fotografické příběhy Josefa Ptáčka a Oldřicha Mikulici ze života dravých ptáků si můžete prohlédnout o víkendu 21.-22. května 2011 na hradě Orlíku nad Humpolcem. Můžete tak nahlédnout do života poštolek, sokolů, jestřábů...

Pořádá Castrum o.p.s a sdružení Zelené srdce.

I druhá výstava se setkala se zájmem návštěvníku hradu Orlík a prohlédlo si ji cca 150 lidí.

výstava Probuzení kaple sv. Anny

Výstavu fotografií Probuzení kaple sv. Anny si můžete prohlédnout o víkendu 14.-15výstava Probuzení kaple sv. Anny. května 2011 na hradě Orlíku nad Humpolcem. Výstava seznamuje se zrozením, zapomenutím a snahou o probuzení poutní kaple sv. Anny u Pelhřimova. Pořádáme ji ve spolupráci se společností Castrum o.p.s. a je první ze čtyř výstav, které si o nasledujících víkendech budete moct na hradě prohlédnout.

Hrad Orlík navštívilo o víkendu asi 150 lidí a výstava se stala doplňkem prohlídky hradu a dle ohlasů zaujala.

Vítání ptačího zpěvu na Křemešníku

Vítání ptačího zpěvu se stalo akcí na kterou začátkem května vyrážejí stovky lidí na mnoha místech po celé Evropě. Jedním z těchto míst bude i Křemešník u Pelhřimova. Smyslem vítání ptačího zpěvu je seznámit nejširší veřejnost s hlasy našich opeřenců a přiblížit jim jejich život.

Putování za hlasýkora koňadrasy ptáků po okraji přírodní rezervace je určeno opravdu pro ranní ptáčata, protože od hotelu na Křemešníku se účastníci vydají v sobotu 7.5.2011 takřka ještě za tmy a to ve 4,30 hodin. Jen tak je totiž možné slyšet jednotlivé probouzející se opeřence a rozeznat jejich písničky.

Tradice Vítání ptačího zpěvu vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy na začátku května ptačí zpěv. Vítání ptačího zpěvu se pak stalo kampaní mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife International. U nás je pořádáno od roku 1992 pod patronací České společnosti ornitologické.

Bylo krásné jarní ráno a na Křemešníku se sešlo osm zájemců o vítání ptačího zpěvu. Ze zajímavých druhů jsme slyšeli holuba doupňaka a datla černého.

Otvírání studánek

otvírání studánky Na slavnost Otvírání studánek se můžete vydat v neděli 17.4.2011 do Mladých Bříšť u Humpolce, kde ji každoročně pořádají občanská sdružení Zelené srdce a Čtveráci. Ve dvě hodiny odpoledne se vydáme od bývalé školy na cestu ke čtyřem studánkám v okolí a každou z nich symbolicky odemkneme. Studánky odemykají po zimě děti velkým dřevěným klíčem. Hudební doprovod putování zajistí písničkář Pavel Lutner hrající příjemné folkové písničky. Vše zakončí posezení na místní faře.

Podařilo se. Studánky Polní, Poustevníkova, Rousinovská kašna a Studánka lesních skřítků jsou odemknuté velkým klíčem. Děkujeme všem studánkovým bytostem za setkání a velké poděkování pro Písničkáře Pavla Lutnera za hudební dopovod. Pravda, sešlo se nás o trošku méně, než v minulch letech, ale přesto považujeme akci za vydařenou. 

Jarní probuzení kaple sv. Anny

 Jarni probouzeníPřispět k probuzení zapomenuté kaple sv. Anny u Pelhřimova může každý, kdo 16. dubna 2011 ve 14,00 hodin přijde k této kapli. Uskuteční se u ní první ze tří letošních brigád pro veřejnost nazvaná Jarní probuzení kaple sv. Anny. Akci pořádá Občanské sdružení Zelené srdce, které se snaží tuto památku zachránit. Pracovat budeme především na jarním úklidu okolí kaple a práce se najde pro každého.

Velké poděkování všem pomocníkům.  Společně se nám podařilo uklidit v kapli i kolem kaple a vyčistit další kousek prostoru vedle kaple. Ještě jednou díky a děkujeme také sdružení Krajina za podporu.

Soví noc ve Velkém Meziříčí

Chcete-li se více dozvědět o životě sov a prožít něco netradičního, je pro Vás připravena akce na páteční večer 11. března od 18.00 hod ve Středisku ekologické výchovy Ostrůvek.

Na začátku si vyslechnete poutavé vyprávění Pavla Koubka o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítáním diapozitivů. Potom přejedeme autobusem k Nesměřské hájovně a zpět se budeme vracet pěšky. Cestou budeme naslouchat sovímu houkání a také budeme sovy lákat na nahrávku jejich hlasu. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, nejde předem říci, co nás čeká a co uslyšíme.

Záleží rovněž na počasí. Sebou si vemte baterku, teplé oblečení a pevnou obuv.

Na setkání se těší Alena Ruxová, SEV Ostrůvek, Velké Meziříčí

Na Osrůvku se sešlo cca 50 pozorných posluchačů  vyprávění s promítáním diapozitivů o sovách.  Po přednášce se většina z nás přesunula do  Nesměřického údolí. Tentokrát magnetofon nezradil a počasí bylo znovu ideální. Žádná sova se nám i přesto neozvala. Nedá se jim poroučet. Poděkování Ostrůvku za uspořádání a všem návštěvníků za pozornost. Pavel Koubek

Soví noc na Křemešníku

Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční 5. března 2011 V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku u Pelhřimova na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí sovy nehoukají a akce bude zrušena.

Počasí přálo (jasná mrazivá noc), přišlo asi 50 lidí, ale bohužel neposlouchala technika a nové baterky v magnetofonu vypověděly službu.  Přesto to snad bylo putování zajímavé. Sovímu houkání jsme pouze naslouchali a na jednom místě bylo možné z dálky zaslochnout naší nejběžnější sovu puštíka obecného. Návštěvníci se dozvěděli mnoho zajímavého o sovách a odpověděl jsem na všechny dotazy. Díky všem, kteří přišli, ještě jednou velká omluva za nefunkční magnetofón (stává se to maximálně jednou za šest let) a na Soví noci 2012 první víkend v březnu naschledanou. Pavel Koubek

výstava Chraňme aleje

Aleje Do konce ledna 2011 můžete v Městské knihovně v Humpolci navštívit putovní výstavu věnovanou alejím podél silnic. Výstava s názvem Chraňme aleje - dědictví naší krajiny seznamuje na sedmi panelech s významem a historii alejí a s důvody proč bychom je měli chránit.   Slovo alej se stalo velice frekventovaným v mírných zimách v letech 2006 a 2008, kdy Krajské správy silnic začaly plošně kácet aleje a po celé republice padly stovky zdravých stromů z důvodu bezpečnosti silničního provozu. Nejznámějším příkladem z Vysočiny je vykácení aleje u obce Pohled na okrese Havlíčkův Brod.
Zastánci kácení často tvrdí, že stromy mohou za dopravní nehody. Hlavní
příčinou nehod jsou však chyby řidičů, mezi které patří především vysoká rychlost. Bezpečnost silničního provozu a zachování alejí se však nevylučuje. Je možné dosáhnout obou současně a ještě udržet naši krajinu krásnou. Z dětství si pamatuji, že všechny stromy u silnic byly opatřeny bílým pruhem, aby je bylo vidět i za špatných světelných podmínek. Naštěstí se toto jednoduché zviditelnění stromů začíná opět používat. Aleje patří i do dnešní krajiny a bez nich by byla mnohem prázdnější. Výstava je součástí kampaně "Zachraňme stromy" sdružení Arnika, která prosazuje ochranu zdravých stromů před kácením a výsadbu nových. 


Menu


int(26)

Krátké zprávy

Ptáci už nebudou umírat na zastávkách 24.8.2018

Zastavka1 V Humpolci už nebudou ptáci umírat na prosklených autobusových zastávkách. V průběhu prázdnin jsme sedm zastávek polepili barevnými samolepkami, které proletující opeřence upozorní na překážku. 

Nové bydlení pro přírodu 5.8.2018

Darodautoracek Firma AUTO RACEK a.s. podpořila naši činnost nákeupem budek pro sýkorky a netopýry a  hotelů pro hmyz. Děkujeme za podporu, která nám pomůže pomáhat.

Proč? 25.7.2018

Dobromysl Proč je na některých zahradách víc motýlů, čmeláků a dalšího hmyzu? Možná je to tím, že tam kvetoucí rostliny nejsou potravou pro sekačky, ale právě pro hmyz.  

výstava Probuzení kaple sv. Anny 24.7.2018

Probuzenizi Až do konce prázdnin si můžete v Tolerančním kostelíku v Humpolci prohlédnout výstavu Probuzení kaple sv. Anny o zrození, zapomenutí a opětovném probouzení jedné kaple nedaleko Pelhřimova. Výstava je přístupná v rámci prohlídky skanzenu Zichpil každý den mimo pondělka od 10 do 17 hodin.i

« Novější | Starší »

Toplist