Práce pro přírodu, práce pro památky

 

-         výroba, instalace, kontroly a údržba všech druhů ptačích budek

-         značení chráněných území a památných stromů

-         údržba chráněných území (kosení, likvidace náletu)

-         budování a údržba naučných stezek a informačních panelů

-         obnova a údržba studánek a pramenů

-         obnova a údržba drobných církevních památek

-         pořádání osvětových akcí (Soví noc, Otvírání studánek, Vítání ptačího zpěvu apod.)

Přednášky o přírodě a památkách

Zelené srdce 

    „Ze stovek hodin strávených v přírodě při pozorování živých tvorů, hledání studánek a zapomenutých památek vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem poskládal několik přednášek o přírodě a památkách Vysočiny. Je to také vyprávění o tom, jak jim může každý z nás pomoci a co je možné udělat pro jejich záchranu.“  Pavel Koubek  

Přednášky jsou připraveny na cca 1 hodinu a po jejich skončení následuje krátká beseda. Nejedná se o odborné pojmy, ale o populárně naučnou formu připravenou pro nejširší veřejnost a lze je upravit pro všechny věkové kategorie. K uskutečnění je potřeba zatemněnou  místnost, stolek pro umístění promítačky a bílou plochu na promítání. Ceny jsou vždy  dohodou. Podrobnější informace získáte na naši adrese uvedené v kontaktech.

Zapomenuté studánky – vyprávění o hledání studánek a pátrání po jejich historii na okrese Pelhřimov doplněné promítáním diapozitivů. Jsou opravdu studánky zázračné?  Proč jich je dnes tolik zapomenutých?

Zapomenuté studánky v kraji řeky Sázavy – pokračování v pátrání po studánkách tentokrát na okrese Havlíčkův Brod. Doplněno promítáním diapozitivů.

Zapomenutí svědkové – vyprávění o smírčích kamenech, křížích,  kapličkách a dalších památkách doplněné promítáním diapozitivů. Proč jsou v krajině a proč jich je stále méně? Co o nich   vlastně víme?  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.

Zapomenutkřížé kapličky – příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů.  Proč se kapličky stavěly  a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat?  O záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova.  Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.   

Paměť v kameni -  souhrnně se  jim  říká smírčí kříže, ale mnohdy jsou to pamětní kameny nešťastných událostí. Kolik jich bylo na okrese Pelhřimov postaveno, kolik již zničeno  a nebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí? Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Co povídala paní skála? – mnohé skály také umějí vyprávět zajímavé příběhy a pověsti. Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Ohrožené královny noci - vyprávění o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítání diapozitivů. Je opravdu sýček poslem smrti? Která je naše nejběžnější a nejvzácnější sova?

Ptačí svět -  potkáváme je na každém kroku a o spoustě z nich toho moc nevíme.  Prostřednictvím vyprávění doplněném promítáním diapozitivů nakoukneme do života čápů, vlaštovek, poštolek a několika dalších opeřenců. 

 Proč se žáby stěhují? – vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků doplněné promítáním diapozitivů.  Jsou žáby ošklivé?  Proč je potřebujeme? 

Výstavy o přírodě a památkách

    Rytíři nebesRytíři nebes –  na 12 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 vyprávějí autoři Josef Ptáček a Oldřich Mikulica  prostřednictvím krásných barevných fotografií doplněných  texty příběhy ze života dravých ptáků.Ohrožené královny noc  

Ohrožené královny noci –  na 14 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich sov, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany.  Text doplněný barevnými fotografiemi. Výstavu lze doplnit i sbírkou nejrůznějších figurek sov.

Probuzení kaple sv. Anny – na 5 zalaminovaných panelech velikosti A2, nebo 5 pevných panelech velikosti 90x60 cm seznamuje výstava se vznikem, zapomenutím a obnovou kaple sv. Anny u Pelhřimova

Křížek v polích – o významu drobných památek v krajině na 5 zalaminovaných panelech A2, nebo 5 velkých panelech o velikosti 120x80cm.

Pomoc přírodě. Kde? No přece doma! - na šesti panelech vám poradíme, jak pomáhat přírodě na zahradě, v kuchyni, v dětském pokoji a v koupelně.

Studánky - voda živá - na pěti panelech vysvětluje proč jsou studánky v krajině důležité, jak je hledat a jak jim pomáhat.

Jsme schopni zajistit zapůjčení dalších výstav od spřátelených organizací dle vašich přání.

Výstavy zapůjčujeme zdarma. Provedením jsou vhodné pro malá muzea, knihovny a také školy. Lze je spojit do větších celků.

Naše tiskoviny

 Letacky

 Dle možností se snažíme vydávat propagační tiskoviny. Získat je lze na našich akcích a některé i v informačních centrech v Pelhřimově a Humpolci.


 


 

pohled sýček 

Pohlednice k projektu Budou žít? (čtyři druhy) - sýček, sova pálená, sýc rousný, mladé sovy pálené.



 

pohled Zázračná studánka na Křemešníkustudánka sv. Haštala u Želiva 

Pohlednice k programu Zapomenuté studánky (čtyři druhy) - Zázračná studánka, studánka sv. Haštala a Polní studánka



 

Pohlednice k projektu Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova (dva druhy)

letáčky 

Letáčky: Sypajte ptáčkům, Netopýři pod jednou střechou,  Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova, Pomozme jim (pomoc pro poraněné živočichy), Každý může pomáhat (obecné informace o sdružení Zelené srdce) , Křížek v polích, Zapomenuté studánky, Ohrožené královny noci, Znám studánky v okolí Humpolce, Znám drobné památky v okolí Humpolce, Pomáháme přírodě, Ptáci ve městě.


Menu


int(55)

Krátké zprávy

Naučná stezka Březina 28.11.2013

Ještě před příchodem zimy se nám podařilo opravit největší škody na naučné stezce Březina u Humpolce. U tří jezírek jsou nové mostky a všechny panely alespoň provizorně stojí. Na opravách budeme pokračovat podle počasí a časových možností dál. Stezka to moc potřebuje...

Nové střechy pro studánky 18.11.2013

Studánka lesních skřítků Studánka lesních skřítků a Vlčí studánka v Rousinovském lese u Mladých Bříšť mají díky Zelenému srdci nové střechy. Ještě na ně čekají studánky Permoníkavova, Dubová, Poutníkova a Jankova. 

Hlasujte pro nejkrásnější alej 3.11.2013

Už jen do 11. listopadu můžete hlasovat pro nejzajímavější z 61 alejí, které se ucházejí o titul Alej roku 2013. Vyhlašovat se budou i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích. V čele soupeří alej na Priessnitzově lázeňské kolonádě s Jedovnickou alejí, ale nic není rozhodnuto. Vylosovaní hlasující obdrží věcné ceny.

Vybírejte nejhezčí alej a hlasujte! http://alejroku.cz.

Kniha Krajem zapomenutých studánek 28.10.2013

Můžete se těšit na druhé doplněné vydání knihy Krajem zapomenutých studánek. Kromě doplněných příběhů 70 studánek popsaných v prvním vydání, se můžete těšit na příběhy dalších 100 studánek nejen z okresu Pelhřimov a Havlíčkův Brod, ale také Jihlava, Kutná Hora, Tábor, Jindřichův Hradec. Když se vše podaří, bude kniha ještě do Vánoc. 

« Novější | Starší »

Toplist