program Archa

mlady kalous ušatý Noe zachránil na lodi jménem Archa všechny živé tvory před potopou. V rámci  programu Archa se snažíme pomáhat ohroženým druhům rostlin a živočichů, památným stromům a krajině, která je jejich domovem.

Hlavním projektem programu je projekt Budou žít ? na ochranu sovy pálené na Vysočině v rámci kterého jsme rozmístili více jak 250 hnízdních budek pro tuto vzácnou sovu.  Další projekty jsou zaměřeny na budky pro sýce rousné, puštíky obecné, skorce vodní, drobné pěvce. 

program Zapomenuté studánky

studánka HvězdářkaV programu Zapomenuté studánky mapujeme studánky prameny a ty zapomenuté se postupně snažíme obnovat znovu do krásy. 

Podařilo se nám obnovit  16 studánek o které se snažíme nadále pečovat. Mnoho studánek však na obnovu stále čeká. 

V roce 2010 jsme uskutečnili akci Soutok studánek Vysočiny.  

program Zapomenutí svědkové

Boží muka V program Zapomenutí svědkové mapujeme drobné církevní památky a ty zapomenuté se snažíme postupně obnovovat.

Největším projektem je Probuzení kaple sv. Anny u Pelhřimova v rámci kterého se snažíme zachránit zapomenutou kapli. V dalším projektu pečujeme o kapličky u Bácovic a Hněvkovic. Věnujeme se i opravám křížů v krajině. Zatím se nám jich podařilo obnovit 69, ale mnoho dalších na obnovu čeká.

Staráme se také o Naučnou stezku  Křížek v polích v Mladých Bříštích u Humpolce.

program Člověk člověku

hračky

 V programu Člověk člověku pomáháme jiným organizacím, které se věnují pomoci lidem.

Kde pomáhalo Zelené srdce třeba v roce 2016

  V roce 2016 pokračovalo Zelené srdce ve snaze o záchranu kaple sv. Anny u Pelhřimova. Opět jsme se starali o úklid místa, uskutečnil se další Den pro kapli sv. Anny a výstava Probuzení kaple sv. Anny v muzeu v Pelhřimově. Přímo u kaple je nový obrázek anděla strážného, který hlídá nejen ji, ale i všechny poutníky, kteří k ní přicházejí. Před kaplí je i nový kříž. Pokračovala i naše snaha o shromažďování finančních prostředků v rámci veřejné sbírky. Nadále se staráme o kapličku Panny Marie u Bácovic u které je již také nový kříž. Nově se stráme o kapličku Nejsvětější Trojice u Hněvkovic u Humpolce. Dobrým skutkem, který byl odmítnut byla naše snaha o záchranu kapličky v Pekle u Pelhřimova. Začali jsem také pracovat na úklidu místa, kde stával kostelík Božího Těla u Pelhřimova. Díky dárcům se nám podařilo zajistit obnovu křížů u Strměch, Komorovic, Radostína, Jiřic a Lipnice. Stále se snažíme starat o kříže obnovené v minulých letech. Pomohli jsem s návratem smírčího kříže u Bystré. Stále pracujeme na hledání zapomenutých památek, které na obnovu čekají. Po celé léto probíhala na hradě Orlíku naše výstava Křížek v polích a pracujeme i na údržbě naučné stezky stejného jména u Mladých Bříšť. Snažíme se pracovat na údržbě obnovených studánek a uspořádali jsme opět anketu Studánka Vysočiny roku 2016, kterou vyhrála studánka Anička. V muzeu v Humpolci jsme pořádali výstavu O sově, žábě a ptačí budce a na hradě Orlíku výstavu Bydlení pro přírodu. Na začátku března každoroční Soví noc a v září Budkování, kde si každý může udělat budku pro sýkorky na svou zahradu a pomoci udělat budky pro náši činnost. Nadále se staráme o budky pro pěvce, sýce rousné, sovy pálené a mnohé další. Připravujeme však i nové - například hmyzí hotely, budky pro netopýry a domečky pro ježky. Podíleli jsme se na připravě Netopýří noci na hradě Lipnice. Informace předáváme i prostřednictvím tiskovin a nové výstavy Pomáháme přírodě. To je ta viditelná práce, ale zatím vším je ještě mnoho práce, která není vidět. To všechno bychom nezvládli, nebýt podpory našich dárců a pomocníků. Děkujeme.


Menu


int(9)

Krátké zprávy

Chystáme se 9.2.2021

V roce 2020 se sdružení Zelené srdce podařilo obnovit dalších jedenáct zapomenutých křížů Někdy bylo potřeba obnovit jen zašlé barvy, někdy doplnit chybějící část a někdy celý kříž. Když to situace umožní, chceme pokračovat v obnově křížů i v letošním roce a rádi bychom jich obnovili dalších deset. V našem seznamu jich na obnovu čeká cca čtyřicet a na všechny se tedy určitě nedostane. Stále totiž nacházíme další, které obnovu potřebují.

Stěhujeme budky pro sýkorky 23.1.2021

Asykornik V lokalitě Rousinovský les právě kontrolujeme, čistíme, počítáme budky pro sýkorky  a  šoupálky. Hlavně je ale stěhujeme ze smrků na jiné druhy stromů. Už i v tomto lese probíhá kůrovcová těžba a je to jediná šance, jak budky pro hnízdění zachránit.

Výstava nebude 23.1.2021

V únoru vás pravidelně zveme na výstavu o přírodě, mebo památkách do muzea v Humpolci.  Letos to měla být výstava o netopýrech. Zatím to ale vypadá, že se neuskuteční. Víte proč. 

Nové budky pro skorce 23.1.2021

Skorecniky Připravujeme nové budky pro skorce a konipase. Tito ptáci rádi hnízdí pod mosty s vodním tokem, ale často tam není kde postavit hnízdo. Budky pomůžou.

« Novější | Starší »

Toplist